Jump to content


Fotografije

Cyclocross Giant TCX1 2009 od delboy-a


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
37 odgovora na ovu temu

#1 mastabasta

mastabasta
  • Members
  • PipPip
  • 55 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 18 October 2014 - 08:48 PM

Voleo bih da cujem vase misljenje o ovom biciklu sa CB:

http://www.2bike.rs/...am#.VEK-rdTLfcs

 

Jos neki linkovi za dodatni info:

http://www.giant-bic...x.1/2299/35372/

http://www.bikepedia...ant&model=TCX 1

 

Presao bih sa MTB-a koji uglavnom vozim na posao jer MTB ipak nije za drum ;) CX mi je privlacan zbog izdrzljivosti rama, vecih guma i mogucnosti da ga bez ustezanja povezem na offroad. Vozio bih ga i po zimi / kisi. Doduse verovatno bi stavio nesto tanje gume bez krampona kad ga vozim po gradu.

 

Kad idem na posao vozim dete na sedistu koje ide na pak treger, mada bi rado zamenio to sediste onim koje se kaci na vertikalnu sipku jer se ta sedista lako skidaju pa mogu da ostavim sediste u obdanistu i uzivam u voznji do posla :D Takodje uskoro ce i mladja cerkica u obdaniste pa cu tada verovatno preci na kolica za dvoje dece koje bi vukao isto do obdanista i ostavio tamo.

 

Jedna od briga mi je prenos jer na trenutnom MTB-u cesto dostignem max brzinu, a vidim da CX ima dosta slican pogon kao MTB tj da je predvidjen za uzbrdice (napred 36/46, nazad 12-25). Trenutni bajs ima identican broj zuba za max brzinu (napred 46, nazad 12) samo sto su mu tockovi 26" tako da bih mogao da idem brze nekih 10%, ali ako uzmemo u obzir da cu na CX-u biti dosta spusteniji, cenim da cu dostizati v-max relativno cesto

 

Zato bih *eventualno* menjao prednju sajbnu na vecu. Koliko je ovo komplikovan & skup zahvat?

 

Donekle me brine i sto CX kocnice nisu jake kao klasicne drumske, ali ionako gledam da kocim unapred :) U zadnje 2 godine CX bicikli uglavnom imaju diskove jer ih UCI vise ne zabranjuje u zvanicnim trkama, ali noviji bicikl bi bio i skuplji tako da cu morati da se zadovoljim klasicnim.

 

Sta mislite o ceni? Da li je ok za ovako nesto?

Jel ima neko iskustva sa delboy-jem iz Smedereva?

 

A da - svidja mi se izgled :D


  • 0

#2 himzo

himzo
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1310 posts

Postavljeno 18 October 2014 - 09:33 PM

Lepo izgleda n2:cool2. Ako je sve ispravno mislim da je cena ok. Nadam se da i veličina odgovara.

 

Donekle me brine i sto CX kocnice nisu jake kao klasicne drumske, ali ionako gledam da kocim unapred 

 

Ne bih rekao da su standardne drumske jače od cantilever kočnica, za cx nije bitna samo jačina već npr. i modulacija, da ne skupljaju blato, mogućnost montiranja većih guma, a tu disk kočnice imaju prednost.

 

Nisam razumeo za sedište, kakvo je to koje se kači na vertikalnu šipku? Nije valjda paktreger na šticnu pa sedište na takav paktreger :D?

 

A pogon je valjda kompakt, ne bi trebalo da je teško promeniti veliki lančanik na 50, ako zatreba.


  • 0
Pozdrav

#3 mastabasta

mastabasta
  • Members
  • PipPip
  • 55 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 18 October 2014 - 09:57 PM

187cm sam visok, unutrasnja noga 90cm, po ovome bi trebalo da mi ram od 59cm odgovara:

http://www.ebicycles...0.0&b=Calculate

 

naravno, probam obavezno bajk pre uzimanja

 

Na ovako neko sediste mislim:

http://probike.rs/to...pe/Korpa-pozadi

 

Na taj pak-treger sto ide na sticnu jednino mogu sediste za barbiku da stavim :P


  • 0

#4 himzo

himzo
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1310 posts

Postavljeno 18 October 2014 - 10:14 PM

Ah dobro, duduk sam za sedišta za decu, bar za sada :D.

 

Koliko vidim za tu veličinu (efektivna) dužina gornje cevi je 60.5, ima šticnu sa ofsetom i relativno dugačku lulu. Tu sam oko 1cm od tebe i meni bi ovo bilo dugačko, tj. previše agresivno za rekreativnu vožnju. Ali probaj svakako.


  • 0
Pozdrav

#5 Belgarath

Belgarath
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1505 posts
  • LocationVrsac

Postavljeno 18 October 2014 - 10:28 PM

Himzo pogon nije kompakt. Ovo je cist cx pogon. Kompakt je 50 34. A sto se tice velicine rama moze da ti bude veliki, neces znati dok ne probas. Cena i vise nego korektna.
Pozdrav
  • 0

#6 himzo

himzo
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1310 posts

Postavljeno 18 October 2014 - 10:43 PM

Mislio sam na compact - BCD 110.


  • 0
Pozdrav

#7 Belgarath

Belgarath
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1505 posts
  • LocationVrsac

Postavljeno 18 October 2014 - 10:51 PM

Cim je napred 36 mora biti bcd 110 u suprotnom ne bistalo :). Da je bcd 130 bilo bi max 38.
Sve u svemu skontao sam na sta si mislio ali ne verujem da su ostali.
Veliki pozdrav himzo.

Ps na ovaj pogon moze glat da se stavi 33t ako mu treba.
  • 0

#8 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5457 posts

Postavljeno 21 October 2014 - 02:47 PM

@mastabasta:

meni se bajk svidja

ali mi se ne uklapa u namenu koju si mu odredio

jer na ovom biciklu ne vidim gde mozes da zakacis blatobrane, prtljaznike ni prikolicu (kasnije)

a to je nesto sto je meni obavezno na commuter-u, tj biciklu za na posao, pijac, kafankh-kh..htedoh reci biblioteku i slicnu.

 

Meni ovo deluje kao nategnuta pracka

koja jedva ceka da je neko pritisne da zacvili uz neko kratko ali strmo brdo

i da malo zavrcka zadnjim krajem po šoderu u krivini nizbrdo

 

tehnika:

Sto se šajbne tice kolege si ti vec rekle da mozes da stavis veci predni lancanik, vazno je da pri odabiru pazis da je na 5 rupa sa precnikom rupa (bcd) 110mm. Tu treba jos paziti da razlika izmedju manjeg i veceg lancanika bude u rasponu koji prednji menjac moze da "opsluzi" da ne bi morao i njega da pazaris. Taj raspon za ovaj tip menjaca uobicajeno iznosi oko 14-15 zuba i najcesce je oznacen unutar kaveza menjaca.

 

Sto se kocnica tice msm da nepotrebno brines. Ako su dobro podesene i uskladjena mesavina kocionih plocica sa materijalom kocione povrsine obruca ovaj tip kocnica...nekad se DH vozio sa cantileverima tako da..ja da sam na tvom mestu, ne bih brinuo. Osim da se ne "kipujem" :)


  • 1

#9 mastabasta

mastabasta
  • Members
  • PipPip
  • 55 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 21 October 2014 - 03:25 PM

za blatobrane sam proverio na netu - sigurno mogu. Ima rupe i za blatobrane i za paktreger. Ali sam od pak tregera odustao jer vise volim da nosim ranac koji inace nosim kad idem na posao. Navikao sam se na njega a i malo mi je frka da se laptop trucka na paktregeru. Inace cu gledati da nadjem neke blatobrane koji se relativno lako skidaju tako da ako je recimo kisna nedelja mogu da ih stavim. Vozim vec 2 meseca svaki dan na posao i samo 3 dana me je uhvatila kisa

 

jeste malo nategnuto ali vidim ove po youtube klipovima da voze decu sa drumskim biciklama u prikolicama, pa kapiram mogu valjda i ja sa CX-om :) Put do obdanista je ravan osim jedne strme ali kratke nizbrdice n2:dohTakodje je 90% tog puta pokriveno biciklistickom stazom

 

Neka iskustva stranaca: http://www.bikeforum...-road-bike.html

 

Fora je da kada ostavim decu mogu da uzivam lepo sa bajkom koji mi se vozi, a ne na onom traktoru od MTB-a koji sada koristim. 

 

Super za kocnice & lancanik :)


  • 0

#10 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 21 October 2014 - 04:10 PM

MTB sa slik gumama je najbolji za grad. 

 

Prvo "toe overlap". Posebno ako je bajs opterećen i voziš dete, a manevrišeš, sa MTBom ne brineš o tome, dok ovaj CX, bolje prvo proveriti, sa sve blatobranima, da li se može nogom zakačiti prednji točak kad se manevriše (zakreće korman) dosta. Ovo se može prevazići, ali je meni to velika prednost MTBa - ne mislim o tome kad manevrišem polako između pešaka, parkiranih kola i slično.

 

 

MTB ima bolje kočnice. Opterećen bajs, gradska gužva, dete na bajsu...

 

MTB je po gradu praktično podjednako brz: samo da ima krutu vilu i dobre, ćelave gume.

 

CX sa slike ima 10 zupčanika pozadi. Lanac će biti barem 2000 dinara. Osmofazni lanac ima za ispod 1000 dinara pristojan, 1500 odličan (desetofaz vrhunski je bliže 3000, nego 2000).

 

Isto za kasete, i većinu ostalih delova.

 

10faz je osetljiviji na zaprljane sajle i bužire. Šamaraljke su skupe i teško se nađu zamenske u Srbiji (ručice menjača). Padne bajs, slomi se, ošteti i ti tražiš 100 evra - ako ima da se kupi. Tako da mi nije preporuka za grad.

 

 

Ja imam planinski bajs koji mi odrađuje 90% posla i "svečani" drumski (između drumskog i CX, otprilike) za lepo vreme, rekreaciju, duže relacije van grada....

 

 

P.S. Ranac uvek montiram na pak treger - da ne opterećujem i da mi se ne znoje leđa.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#11 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5457 posts

Postavljeno 21 October 2014 - 04:25 PM

@mastabasta

kad gledam ove fotke sa linka koji si postavio, sjat proizvodjaca GIANT

ja bih se zakleo da ne postoji mesto predvidjeno za ugradnju blatobrana, na prednjoj vili ne vidim okca dole, na kukama, a ni otvor u kruni.

Msm, matori se lagano, to i da hocu ne mogu da sakrijem, ali da me oci ovako zezaju...

 

Ja se ne bih drzao onog sto pise na netu vec bih proverio direktno sa prodavcem...

 

Sve u svemu da ponovim, ako na ram nije predvidjena ugradnja prtljaznika i blatorana msm da nije za gradsku voznju :(

Znam da postoje montazno/demontazni elementi ali po mom misljenju to nije za gradsku voznju vec po potrebi.

Moj trenutni favorit za gradsku voznju bi krenuo od ovog RABHAUS rama sa oglasa pa onda po potrebama-zeljama :)


  • 0

#12 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5457 posts

Postavljeno 21 October 2014 - 04:27 PM

OT:

totalni sam kreten,

ne znam da citiram neciji text,

copy-paste ne radi (u mom slucaju)

a na starom sajtu sam uspevao?!?

 

hoce li neko da bude ljubazan :(


  • 0

#13 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 21 October 2014 - 06:08 PM

OT:

totalni sam kreten,

ne znam da citiram neciji text,

copy-paste ne radi (u mom slucaju)

a na starom sajtu sam uspevao?!?

 

hoce li neko da bude ljubazan :(

 Pa samo klikneš na citat i kucaš text ispod.

Kad nećeš da citiraš celu poruku nego samo deo e onda je već zeznuto :)

Stvarno se čudno ponaša, nikako mi se ne sviđa, obrišeš slučajno neki pogrešan razmak/novi red šta li i text više nije citat... Nekad mi je mučenje da ubodem da ostane parče teksta koje hoću ali citirano.


  • 0

#14 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 21 October 2014 - 07:36 PM

Kad nećeš da citiraš celu poruku nego samo deo e onda je već zeznuto :)

Moze i to vrlo prosto obelezi se sve sta ne treba klik misem pa obelezis nezeljeno, delete taster pa obrises i ostane ti citat kao ovaj gore :)


  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#15 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 21 October 2014 - 10:50 PM

Znam ja sve to ali nije tako prosto, nekad uopšte neće da očuva formu citata ako skineš početak. Kad sledeći put naletim na to napisaću detalje u nekoj adekvatnoj temi. Bukvalno idem tastaturom slovo po slovo sa shift i strelicama i ako uklonim i prvo slovo ne radi citat...

Zato treba da bude lepo kao i svuda, quote tag i gotovo da vidiš šta radiš.


  • 0

#16 mastabasta

mastabasta
  • Members
  • PipPip
  • 55 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 22 October 2014 - 01:44 PM

bah tek sad sam shvatio da nisam naveo najveci razlog zbog kojeg bi da idem na posao drumasem ili CX-om: kao tinejdzer sam dosta vozio drumsku biciklu. I to neku ubicu F. Moser sa tubularima, drumskim klipserima i sl. Jedno 4x nedeljno kad je leto, 60km, 300m visinske razlike (otprilike isto kao uspon na Frusku Goru). Sad kad sednem na MTB samo hocu da se spustim sto vise jer mi je to prirodni nacin voznje. Iako mi je velicina rama odgovarajuca od MTB-a to jednostavno nije polozaj voznje koji mi odgovara... Prekjuce sam otisao do PlanetBike-a i zamolio ih da probam neku drumsku biciklu samo da se podsetim osecaja. Na valjcima je bio Canondale 58cm (skoro taman za mene) http://planetbike.rs... bicikli/13643/ znaci kad sam legao na rucke odmah sam dobio ogroman kez.

 

Sto se tice toe overlapa to stvarno moze da bude smor... nekad (retko) zakacim tocak i na MTB-u jer ima blatobran. Inace imam 1.5" slikove (Schwalbe Spicer) i stvarno su brze gume. 

 

Sto se tice izmene zupcanika, to je vise da znam da postoji mogucnost. Cenim da su sanse 80% da ih necu dirati. Ovo oko lomljenja samaraljki je realna opasnost ako su 100e da se zamene. Taj CX mi se svidja i zbog toga STI samaraljki tj. sto mogu da menjam brzine i dok sam u spustenom polozaju. Inace drugi izbor za kupovinu mi je ovaj Scott sa Sora opremom: http://www.2bike.rs/...30#.VEbHCtTLfcs ali on nema STI

 

@IgorN

sto li si gledao te rupice za blatobrane, proklet da si :D Sinoc sam do kasno u noc jurio po netu i na zalost upravu si :D

TCX SLR 2 ima mesta za blatobrane, SLR1 (u oglasima) i SLR0 nemaju. Gledao sam i opcije za montazu alternativnih branika koji ne idu na rupice, sto je najgore na TCX-u su canteliver kocnice sto mnogo otezava montazu. Nazad nije problem jer ima mostic sa mestom za srafljenje, ali napred toga nema. Npr. popularni Crud RoadRacer MK2 http://www.crudprodu.../roadracer-mk2/ i SKS Race Blade Long http://www.cyclesens...ards-Raceblades  koji idu na ramove bez rupica za blatobrane se oslanjaju na zavrtanj gde se ucvrscuje kocnica.

 

Zbog blatobrana zamalo da odustanem, ali sam ipak jos uvek u igri :) i dalje imam funkcionalni MTB (sa blatobranima) za po kisi. Ipak nismo u skotskoj pa da pada svaki dan. Izmedju ostalog biciklo mi se puno svidja tako da nalazim razloge da ga ipak kupim. Ionako ga ne kupujem novog, tako da ako mi se ne svidja, prodacu ga na leto kad uzmem nesto drugo :D

 

 

 


  • 0

#17 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 23 October 2014 - 04:25 AM

Definitivno bih ostavio planinski. Ja tako vozim: drumaš i planinski. Svečani i kišno/snežni.

 

Jedino što moj drumaš ima nosače za pak treger i blatobrane. Jako me smara da na leđima vučem teret i da posle kiše ne mogu voziti bajs jer se sav usvinjim do posla.

 

Isto tako, 10 brzina pozadi je više loša nego dobra stvar ako se ne trkaš, po meni. Moj drumaš je 3x10 i gledam da "downgradeujem" na 3x8. 

 

CX je super inače - ima mesta za deblje gume, ima izvedene kočnice i na ravnom delu korman - veoma praktično.

 

Ram, ako je geometrija compact, može da bude prevelik za tebe, proveri. Verovatno na sajtu proizvođača piše koliki ram treba za tvoju visinu, koja veličina.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#18 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 23 October 2014 - 05:57 AM

Ovako nešto ima i mesta za montiranje blatobrana & pak tregera:

 

http://www.2bike.rs/...sc#.VEiYX_mUdiY


  • 1

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#19 mastabasta

mastabasta
  • Members
  • PipPip
  • 55 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 23 October 2014 - 08:45 AM

taj Canonndale bi mi bio savrsen da je ram veci :/ Za sad mi se CX kao koncept bas svidja, ali ostaje da ga probam. Ako se posle par meseci pojavi ovako neki u oglasima odgovarajuce velicine mogu njega da uzmem i prodam Giant-a

 

Inace obavezno probam bicikl pre kupovine. Malo cu ga provozati da vidim kako mi lezi

 

 

Sto se tice zadnjeg prenosa MTB koji treutno vozim je 3x7 ali nikad ne vozim na najmanjem zupcaniku napred u poslednje vreme. Bas da bi video kako je ziveti sa 2 zupcanika i nemam nikakav problem. Ima par vrlo strmih uzbrdica ali ustanem iz sica i predjem ih komotno. Pomaze i sto imam SPD. Zato mi je downgrade na 8 brzina nazad potpuno ok, samo mi to vise deluje kao dodatni trosak? Zasto je toliko lose imati 10x nazad?


  • 0

#20 kasalovic1996

kasalovic1996
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1240 posts

Postavljeno 23 October 2014 - 09:19 AM

Да се разумемо није лоше ако си такмичар и ако ти то треба у вожњи.Али ако си рекреативац  и не возиш неки захтеван терен ,наравно да ће ти то користити,али са друге стране је питање да ли ти то треба и цене касете и ланца који су доста скупљи од нпр. 8 фаз.Ако мислиш да ти треба и имаш пара да одржаваш тако нешто зашто да не. 


  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika