Jump to content


Fotografije

Prebacivanje ne desetofaz


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
42 odgovora na ovu temu

#1 VIS

VIS
  • Members
  • PipPip
  • 61 posts

Postavljeno 24 January 2014 - 11:44 AM

mozda sam promasio temu, ali moram da pitam ... na bajsu imam menajce prednji deore, zadnji XT shadow 772, sifteri deore ... da li je moguce i sta treba uraditi da bi bajs prebacio na deset brzina i da li je uopste moguce prebaciti bez promene svega gore navedenog ... :D
  • 0

#2 _TT_

_TT_
  • Members
  • Pip
  • 27 posts

Postavljeno 24 January 2014 - 12:12 PM

za desetofaz ide drugaciji zadnji menjac trebaju ti i novi shifteri ne moze na svaki tocak kaseta da stane u sustini puno posla zbog jednog extra zupcanika :D Ako mene pitas ja bih sacekao da se pohaba to sto ti je na bajsu i onda razmisljao o 10 faz. Nisi napisao sta sada imas 8 9 faz? ako imas 8 mozes na 9 uz kupovinu nove kasete i shiftera menjac pase u svakom slucaju :)
  • 0

#3 VIS

VIS
  • Members
  • PipPip
  • 61 posts

Postavljeno 24 January 2014 - 12:25 PM

9 trenutno, ali me uzbrdo i to jedva izvlaci :) , a oprema nije jos uvek pohabana, kaseta, malte ne nova ... ne bih ovo pitao, da negde nisam procitao da kao moze ... verovatno izum nekog srpskog majstora :D ... hvala na odgovoru
  • 0

#4 srdjoni

srdjoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2431 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 24 January 2014 - 12:42 PM

A zašto misliš da bi s desetofazom lakše gurao uzbrdo, verovatno ništa ne bi time dobio. Zameni eventualno samo kasetu, uzmi sa većim brojem zubaca na najvećem lančaniku...
  • 0
Homesick for a place you've never been...

#5 atomic

atomic
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 317 posts
  • LocationKikinda

Postavljeno 24 January 2014 - 01:36 PM

I moj ti je savet da ništa ne menjaš, osim ako te ne svrbi džep.
No, ipak... ima nas koji se obradujemo kad neko potpuno dobre i maltene nove delove prodaje budzašto zato što kupuje modernije. Dobro vama - dobro nama. :lol:
  • 0

#6 herr_nikolic

herr_nikolic
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 195 posts
  • LocationKv

Postavljeno 24 January 2014 - 02:04 PM

9 trenutno, ali me uzbrdo i to jedva izvlaci :) , a oprema nije jos uvek pohabana, kaseta, malte ne nova ... ne bih ovo pitao, da negde nisam procitao da kao moze ... verovatno izum nekog srpskog majstora :D ... hvala na odgovoru


:D
Da si odmah uzimao 10brzina pa i ajde..
Ali sada?!Uglavnom ako voliš da čačkaš oko bajsa.
Ja sam počeo sa 9brzina i naravno nisam mogao odmah,ove sezone 2013 da predjem ni visinsku razliku od 300m.Ali malo po malo,svaki put vise i sad posle 3,5k km ,samo razmišljam kad bi mogla neka vuko..ebina od 1300m da se prevali.Skinuo 7kg,svaka mi majca paše a 10 brzina gledam samo kad bih imao jedno 6-7-8k din i vise preko.Eto samo gušt,ali i da imam bolje čuvati za rezervni menjač i kuku ako rikne :D Skoro sam opet poleteo po asflatu kad izdadjoh sa zemlje :D
  • 0

#7 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5463 posts

Postavljeno 24 January 2014 - 03:27 PM

A zašto misliš da bi s desetofazom lakše gurao uzbrdo, verovatno ništa ne bi time dobio. Zameni eventualno samo kasetu, uzmi sa većim brojem zubaca na najvećem lančaniku...

pa u tem grmu lezi zec :)

koliko znam na standardnim kasetama
najveci broj zuba na lancaniku za 9 brzina je 34
a za 10 brzina je 36 (a mogu da se nadju i sa 40) zuba.

Pa kad to uparis sa 22 zuba napred, hm...nije za baciti :)
9faz: 22/34=0,647
10faz: 22/36=0,611 (22/40=0,55)
  • 0

#8 srdjoni

srdjoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2431 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 24 January 2014 - 05:23 PM

pa u tem grmu lezi zec :)


12 36.jpg
  • 0
Homesick for a place you've never been...

#9 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5463 posts

Postavljeno 24 January 2014 - 05:49 PM


pa u tem grmu lezi zec :)

o, pa kume, ali mi to nismo znali :)
  • 0

#10 srdjoni

srdjoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2431 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 24 January 2014 - 05:53 PM

o, pa kume, ali mi to nismo znali :)

Sigurno sam jedini ko te je u tome ulovio, obično posle tvojih zaključaka nema više šta da se kaže :D
  • 0
Homesick for a place you've never been...

#11 VIS

VIS
  • Members
  • PipPip
  • 61 posts

Postavljeno 26 January 2014 - 02:49 PM

hvala, na savetima, dakle, kad budem iduci put imao 400 jura, kupicu neki polovni sa 30 brzina i resicu problem ... samo sto ce to biti za par godina ... :D
  • 0

#12 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5463 posts

Postavljeno 26 January 2014 - 07:11 PM

mozda sam promasio temu, ali moram da pitam ... na bajsu imam menajce prednji deore, zadnji XT shadow 772, sifteri deore ... da li je moguce i sta treba uraditi da bi bajs prebacio na deset brzina i da li je uopste moguce prebaciti bez promene svega gore navedenog ... :D

9 trenutno, ali me uzbrdo i to jedva izvlaci :) , a oprema nije jos uvek pohabana, kaseta, malte ne nova ... ne bih ovo pitao, da negde nisam procitao da kao moze ... verovatno izum nekog srpskog majstora :D ... hvala na odgovoru

hvala, na savetima, dakle, kad budem iduci put imao 400 jura, kupicu neki polovni sa 30 brzina i resicu problem ... samo sto ce to biti za par godina ... :D

to je ako hoces da predjes 10 brzina, to je to
al ako hoces da lakse ides uzbrdo onda imas link za kasetu sa najvecim lancanikom 36T
  • 0

#13 bockokg

bockokg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1029 posts

Postavljeno 28 January 2014 - 01:59 AM

Srdjoni, kuj je ovo sajt gore :D :?: :wink:
  • 0

#14 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5463 posts

Postavljeno 28 January 2014 - 08:01 AM

Srdjoni, kuj je ovo sajt gore :D :?: :wink:

fotošop.jor.komponents.kom :mrgreen:
  • 0

#15 srdjoni

srdjoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2431 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 28 January 2014 - 10:16 AM

fotošop.jor.komponents.kom :mrgreen:


:D
http://www.bike-disc... ... 12-36.html
  • 0
Homesick for a place you've never been...

#16 alx

alx
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 679 posts

Postavljeno 28 January 2014 - 10:53 AM

Vidim niko ne spominje, a ni ja nisam siguran, ali,
zar nije zbog debljine lanca na 10F (tanji je od 9F, kao sto je i 9F tanji od 8F itd..) neophodno promeniti i prednji menjac i pogon? Prednji menjac za 9F ima kavez koji je presirok da bi prebacivao "glatko" tako tanak lanac, a cini mi se da sam negde video i neke napise o tome da je razmak izmedju zupcanika na pogonu drugaciji na 10F, sto znaci da i hod menjaca mora biti drugaciji (?)

Ono sto znam je, da je lanac svakako tanji i samim tim podlozniji pucanju, odnosno slabiji,
i na, istim tim usponima, na kojima ce pomoci, lakse ce i "prodati" :)
sad, zavisi kako ko vozi i koliko mu kg pise na displeju vage :mrgreen:
  • 0

when you look into abbyss, the abbyss looks into you        www.bikecologic.com
(kad pogledas u Bezdan, Bezdan pogleda u Tebe)            www.facebook.com/bikecologic


#17 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5463 posts

Postavljeno 28 January 2014 - 12:06 PM

Vidim niko ne spominje, a ni ja nisam siguran, ali,
zar nije zbog debljine lanca na 10F (tanji je od 9F, kao sto je i 9F tanji od 8F itd..) neophodno promeniti i prednji menjac i pogon? Prednji menjac za 9F ima kavez koji je presirok da bi prebacivao "glatko" tako tanak lanac, a cini mi se da sam negde video i neke napise o tome da je razmak izmedju zupcanika na pogonu drugaciji na 10F, sto znaci da i hod menjaca mora biti drugaciji (?)


mislim da si za sve u pravu.
Ne znam samo da li si propustio resenje koje je ponudio kolega srdjoni
koje omogucava da poveca raspon prenosa ali u sklopu 9F
pa sam shvatio da je kolega vis odustao od prelaska na 10F

Ono sto znam je, da je lanac svakako tanji i samim tim podlozniji pucanju, odnosno slabiji,
i na, istim tim usponima, na kojima ce pomoci, lakse ce i "prodati" :)
sad, zavisi kako ko vozi i koliko mu kg pise na displeju vage :mrgreen:


koliko se secam prve generacije 9F lanaca jesu imale neke probleme
ali su resenja pronadjena i mislim da postoje faktori koji znacajnije uticu na trajnost lanca nego sto je debljina lanca, tj kompatibilnost sa odredjenim sistemima. Noviji sistemi imaju vise brzina i tanje lance ali koriste i novije tehnologije i materijale.
  • 0

#18 draka

draka
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1058 posts
  • LocationBeograd, Trosarina

Postavljeno 28 January 2014 - 12:45 PM

Vidim niko ne spominje, a ni ja nisam siguran, ali,
zar nije zbog debljine lanca na 10F (tanji je od 9F, kao sto je i 9F tanji od 8F itd..) neophodno promeniti i prednji menjac i pogon? Prednji menjac za 9F ima kavez koji je presirok da bi prebacivao "glatko" tako tanak lanac, a cini mi se da sam negde video i neke napise o tome da je razmak izmedju zupcanika na pogonu drugaciji na 10F, sto znaci da i hod menjaca mora biti drugaciji (?)

Ono sto znam je, da je lanac svakako tanji i samim tim podlozniji pucanju, odnosno slabiji,
i na, istim tim usponima, na kojima ce pomoci, lakse ce i "prodati" :)
sad, zavisi kako ko vozi i koliko mu kg pise na displeju vage :mrgreen:


To da je lanac za 10faz slabiji od lanca za 9faz se grdno varas.
U praksi lanci za 10faz I 11faz duze traju od lanaca 8/9faz.

Da ne ispadne da pricam u prazno, evo testa u realnim uslovima
http://www.bikerumor...ge-the-results/

A sto se tice 9faz vs 10faz.

Jedan (ako ne I najveci razlog) zbog koga vredi preci (ovo vazi za MTB vozace) je
1. Koriscenje menjaca sa kvacilom (Shadow+ ili Type2 menjaci)
2. Mogucnos konverzije za 11-40(42) kasetu sa adapter-zupcanicima koji postaju sve popularniji I jeftiniji.
  • 0

ಠ_ಠ


#19 alx

alx
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 679 posts

Postavljeno 29 January 2014 - 12:59 AM

Vidim niko ne spominje, a ni ja nisam siguran, ali,
zar nije zbog debljine lanca na 10F (tanji je od 9F, kao sto je i 9F tanji od 8F itd..) neophodno promeniti i prednji menjac i pogon? Prednji menjac za 9F ima kavez koji je presirok da bi prebacivao "glatko" tako tanak lanac, a cini mi se da sam negde video i neke napise o tome da je razmak izmedju zupcanika na pogonu drugaciji na 10F, sto znaci da i hod menjaca mora biti drugaciji (?)

Ono sto znam je, da je lanac svakako tanji i samim tim podlozniji pucanju, odnosno slabiji,
i na, istim tim usponima, na kojima ce pomoci, lakse ce i "prodati" :)
sad, zavisi kako ko vozi i koliko mu kg pise na displeju vage :mrgreen:


To da je lanac za 10faz slabiji od lanca za 9faz se grdno varas.
U praksi lanci za 10faz I 11faz duze traju od lanaca 8/9faz.

Da ne ispadne da pricam u prazno, evo testa u realnim uslovima
http://www.bikerumor...ge-the-results/

A sto se tice 9faz vs 10faz.

Jedan (ako ne I najveci razlog) zbog koga vredi preci (ovo vazi za MTB vozace) je
1. Koriscenje menjaca sa kvacilom (Shadow+ ili Type2 menjaci)
2. Mogucnos konverzije za 11-40(42) kasetu sa adapter-zupcanicima koji postaju sve popularniji I jeftiniji.



Nisam to znao, hvala za link :)

Mozes li da napises nesto vise o poslednje dve stavke (1. i 2.)
Sta su Shadow+ i Type2 menjaci i ovo drugo :)
tnx
  • 0

when you look into abbyss, the abbyss looks into you        www.bikecologic.com
(kad pogledas u Bezdan, Bezdan pogleda u Tebe)            www.facebook.com/bikecologic


#20 VIS

VIS
  • Members
  • PipPip
  • 61 posts

Postavljeno 07 February 2014 - 01:26 AM

http://www.cikloberz...w.php?id=138832
http://www.cikloberz...w.php?id=138834

bez namere da budem tvrdoglav, videh da su bicikle tri puta deset , a menjaci xt shadow , cak na ovoj prvoj isti kao ma mojem bajsu ...
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika