Jump to content


Fotografije

Mehanika na bajsu - menjaci i stelovanje


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
343 odgovora na ovu temu

#1 misaxtr

misaxtr
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3059 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 23 October 2006 - 08:47 PM

Autor ovog teksta predpostavlja da su vasi menjaci i sifteri radili korektno do jednog trenutka, a onda otkazali poslusnost. Pre nego pocnete da stelujete i dotezete, evo nekoliko stvari koje treba razjasniti vezanih za indeksno menjanje brzina.
Prvo: sifter je “mozak” cele operacije! On odredjuje koliko ce sajle biti povuceno ili otpusteno da bi menjac “skocio” sa jednog na drugi zupcanik.
Drugo: Podesavanje zategnutosti sajle centrira menjac u odnosu na lancanike. Sva podesavanja menjanja brzina se rade upravo zatezanjem ili otpustanjem sajle.
Trece: Prednji i zadnji menjac imaju srafove koji im odredjuju limit hoda. Oni samo limitiraju hod u krajnjim tackama hoda da lanac ne bi spao sa lancanika.
Cetvrto: Levi sifter kontrolise samo prebacivanje na srednju sajbnu. Srafovi koji limitiraju hod podesavaju isti za malu i veliku sajbnu.
Kada se ovo zna, idemo dalje. Za stelovanje je potreban srafciger i 5 i 6 mm imbus kljuc.
Posravite menjace u polozaj tako da zadnji bude na najmanjem lancaniku, kao i prednji na svom najmanjem.
Proverite gledajuci odozgo da li je prednji menjac paralelan sa najvecim lancanikom.Takodje proverite da li je razmak prednjeg dela kaveza istog i najveceg lancanika kada stoje u liniji 1-2 mm.
Proverite gledajuci od pozadi da li je kavez zadnjeg menjaca vertikalan i da li je gornji tockic tacno ispod najmanjeg zupcanika kasete. Ukoliko kavez stoji pod uglom i nakrivljen ka kaseti i tocku – najverovatnije vam je nosac menjaca – kuka kriva sto predstavlja problem.
Proverite zategnutost sajli prednjeg i zadnjeg menjaca. One treba da su blago nategnute. Ukoliko sajla zapinje i tesko ide – buzire treba ili ocistiti i podmazati ili ih zameniti. I u njima se vremenom gomila necistoca koja sprecava sajlu da klizi bez otpora.
Podesite limit hoda zadnjeg menjaca sa srafom koji nosi oznaku “H” tako da gornji tockic stoji tacno ispod najmanjeg zupcanika.
Sada ide najvazniji deo:
Koristite podesivace na samim sifterima da eliminisete “prazan hod” ili opustenost sajli. Pazljivo da ne preterate u zatezanju.
Zadnji menjac:
Namestite lanac da bude napred na srednjoj sajbni i ostavite ga na toj poziciji.
Okrecuci pedale, na desnom sifteru kliknite za 1 podeok gore i natrag. Dotegnite ili opustite sajlu dok menjac perfektno ne prebaci navise i nanize sa najmanjeg zupcanika.
Menjajte brzine pocevsi od najmanjeg lancanika ka najvecem za po jedan lancanik. Ukoliko menjac menja u jednom pravcu sporije, podesite zategnutost sajle i to za po pola okreta na samom sifteru, dok zadnji menjac ne bude radio isto u oba pravca. Odvijajte za po pola kruga sraf za limitiranje hoda sa slovom “L” ukoliko menjac ne moze da zavrsi siftanje na najveci lancanik kasete. Dok je lanac na najvecem lancaniku kasete, pritisnite jako na sifter dok okrecete pedale da bi bili sigurni da se u voznji nece desiti da menjac slucajno preskoci preko najveceg lancanika kassete i zapeo u zice!
Predni menjac:
Ostavite lanac na najvecem zupcaniku pozadi a onda prebacite napred na najmanji lancanik pogona. Podesavanjem srafa sa oznakom “L” zavrtanjem ili odvrtanjem dok sam lanac ne bude pravio blag zvuk kacenja o kavez. Tada odvrnite pazljivo isti sraf dok zvuk ne prestane.
Dalje, zadnji menjac namestite na najmanji zupcanik, a zatim prednjim menjacem lanac doterajte na najveci lancanik pogona. Prebacujte prednji menjac na veliku sajbnu i sa nje dok u isto vreme podesavate limitirajuci sraf sa znakom “H” dotle, dok spoljni deo kaveza prednjeg menjaca blago “grebe” lanac. Podesite tada staf pazljivo dok zvuk ne nestane. Menjajte odsecno brzinu na prednjem menjacu sa srednjeg na veliki zupcanik, kako bi uvideli da li je sraf za limit hoda dobro podesen i da lanac nece pri siftanju spasti sa velikog lancanika na kurblu. Ukoliko je potrebno, podesite hod fino stelujuci isti.
Potom, prebacite zadnji menjac na sredinu kasete. Okretajuci pedale, menjajte brzine na prednjem menjacu sa srednje sajbne navise i nanize. Podestie zategnutost sajle tako da menjac radi isto u oba smera.
Ostanite napred na srednjem lancaniku i prebacite zadnji menjac na najveci lancanik kasete i dok okrecete pedale, proverite da li lanac kaci unutrasnji deo kaveza prednjeg menjaca. Ukoliko kaci, podesite sajlu na podesivacu na samom sifteru toliko da se zvuk kacenja utisa i nestane.
Proverite jos jedanput SVE brzine kako funkcionisu – i prednji i zadnji menjac – i spremni ste za voznju!
  • 0
Postavljena slika


MTB do groba a i posle...

#2 BojanNS

BojanNS
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 564 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 23 January 2008 - 02:34 AM

Cao

Jedno pitanje, imam zadnji menjac SRAM X9 i kada sam ga montirao isao sam po uputstvu i
jedan deo uputstva ne razumem, a odnosi se na neki zavrtanj (nije ni jedan od ona dva za stelovanje min i max hoda) koji se zavrce imbusom znam koji je to zavrtanj ali mi nije jasno cemu sluzi tacno tj. sta njime podesavam?

Uu #-o nadam se da sam bio jasan. :mrgreen:

PoZz
  • 0

#3 misaxtr

misaxtr
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3059 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 23 January 2008 - 11:12 AM

Šraf na imbus ide odozdo gde se provlači sajla i steže, kao i imbus šraf kojim se menjač šrafi na kuku rama. Takođe i mali šrafčić sa zadnje strane koji odmiče menjač od kuke i sa njim može da se šteluje sam položaj menjača. Ako nije to što sam rekao, da ti lepo to slikas i prikacis pa da vidimo na sta tacno mislis...
  • 0
Postavljena slika


MTB do groba a i posle...

#4 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 23 January 2008 - 12:27 PM

Ili - ako tebi menjač radi kako treba, ne diraj ništa više.
  • 0

#5 BojanNS

BojanNS
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 564 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 23 January 2008 - 02:18 PM

Da sada sam se tek setio i ostalih srafova na imbus kojih ima na menjacu :roll: , izvinjavam se
na nepreciznosti.

Takođe i mali šrafčić sa zadnje strane koji odmiče menjač od kuke i sa njim može da se šteluje sam položaj menjača.


Taj je :mrgreen: .
Pa imam utisak da ne radi bas dobro tj. da lanac nije dovoljno zategnut iako sam isao po uputstvu lanac oko najvecih lancanika + 2 segmenta.
  • 0

#6 misaxtr

misaxtr
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3059 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 23 January 2008 - 02:32 PM

Položaj kaveza zadnjeg menjača kada je lanac prave dužine je paralelan ili skoro paralelan sa zemljom, kada se lanac stavi u položaj najmanji napred najmanji nazad lančanik

Attached Thumbnails

  • chain-OK6.gif

  • 0
Postavljena slika


MTB do groba a i posle...

#7 BojanNS

BojanNS
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 564 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 30 January 2008 - 03:15 PM

U dobrom mi je onda polozaju, a sa tim srafom bi znaci podesavao da mi nije u dobrom polozaju ili nesto drugo?
  • 0

#8 Hari

Hari
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1921 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 30 January 2008 - 04:33 PM

Tim malim imbus srafom podesavas polozaj menjaca u odnosu na kuku. Kako tebi radi menjac uopste? Jer se cuje na nekom zubu? U kakvom su stanju sajle buziri? Ako si pre toga imao Shimano menjac, jer si lepo skratio zadnji buzir?
  • 0

#9 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 17 February 2008 - 07:53 AM

Da se nadovežem: natežem se sa 581A (LX) prednjim menjačem polovnjakom 34ka sa adapterima za 31.8. Radi korektno, ali za bžjmtr ne mogu da podesim da levi krak kaveza ode dovoljno ka ramu, na najmanjoj šajbi se lanac tare o njega.

Pada mi na pamet:

1. pitati za savet ;)

2. kupiti novi i izvući nauk :(

3. kupiti širi patron - ako neće menjač od zupčanika, 'oće zupčanik od menjača :D (s tim što još ne znam koliki je patron)

4. napraviti adaptere na strugu po sistemu krug upisan u krug tako da se dodiruju u jednoj tački; menjač fiksirati na najužoj tački i tako dobiti ta dragocena 2-3 mm.


Takođe, kako se koristi pominjani C šraf, nešto sam ga vrteo eksperimentalno, ali nisam video da menja ugao zadnjeg menjača. (deore)
  • 0

#10 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 17 February 2008 - 09:46 PM

Iko ima ikakvu ideju?
  • 0

#11 Hari

Hari
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1921 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 17 February 2008 - 11:05 PM

U tvom slucaju tesko je reci gde se konkretno problem nalazi dok nevidim bajs, ali evo par saveta za igranje :)

Prvo otpusti sajlu ili otkaci, zatim sraf na kome pise "low" odvrci po pola kruga i prati da li se menjac pomera ka ramu. Moras utvrditi dali menjac fizicki ima dovoljan hod da pokrije sve tri sajbne.

Probaj da otpustis selnu sto steze menjac za ram i iskrivis menjac ka unutra za par stepeni.

Fizicki iskriviti menjac da ne cese! ( ne preporucujem ovu opciju)

Mozda je patrona suvise uska i treba staviti sa sirom osovinom.

Odlazak do servisa.

Ovo su samo neki od predloga, ali sve zavisi od slucaja do slucaja.
  • 0

#12 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 17 February 2008 - 11:15 PM

odvrci po pola kruga i prati da li se menjac pomera ka ramu. Moras utvrditi dali menjac fizicki ima dovoljan hod da pokrije sve tri sajbne.

Probaj da otpustis selnu sto steze menjac za ram i iskrivis menjac ka unutra za par stepeni.

Fizicki iskriviti menjac da ne cese! ( ne preporucujem ovu opciju)

Mozda je patrona suvise uska i treba staviti sa sirom osovinom.

Odlazak do servisa.


1 - probao prvo to :). Ne može dovoljno da ode ka ramu.

2 - krivljenje i zanošenje - palo mi na pamet da na neki način 'stešem' adapter tako da telo menjača dođe bliže cevi, al' to je zaguljen posao za kućnu varijantu.

hmmmm... da'l da iscimam jednog lika da mi napravi adapter od rezina?

3 - znam za ta budženja, i ni ja je ne preporučujem, prvo što ne znam koliko bih samo štete napravio. :)

4 - premeriću patronu prvom prilikom. Na MTB su svi problemi sa šaltanjem nestali kad sam stavio širi patron.

5 - i servis mi se javljao kao rešenje, al' prvo ću da potrošim preostale kućne varijante (patron).
  • 0

#13 Hari

Hari
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1921 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 17 February 2008 - 11:38 PM

- krivljenje i zanošenje - palo mi na pamet da na neki način 'stešem' adapter tako da telo menjača dođe bliže cevi, al' to je zaguljen posao za kućnu varijantu.


Tesanje adaptera zaboravi. Probaj malo zaneti menjac i proveri jer ima dovoljan hod.
U zavisnosi od tvoje patrone u sr. pogonu mozes poturiti na desnoj strani podlosku izmedju patrone i rama od 2-2.5mm kako bi udaljio celu patronu u desnu stranu, ali onda leva strana patrone ulazi u ram za debljinu podloske.

Menjac garantovano nece cesati. :mrgreen:
  • 0

#14 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 18 February 2008 - 09:17 AM

To je verovatno najprostije rešenje, ali gde da nađem takvu podlošku?

(patrona je četvrtka)
  • 0

#15 Hari

Hari
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1921 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 18 February 2008 - 08:58 PM

Original podlosku po servisima ili kontra maticu od solje sr. pogona 36mm koje se ugradjuju na krs bicikle. Ima na buvljaku.
  • 0

#16 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 18 February 2008 - 09:33 PM

Fino. Da nisi slučajno proradio, pa da doteram bajk na konsultacije i čačkanje?
  • 0

#17 Hari

Hari
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1921 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 18 February 2008 - 09:43 PM

Nisam jos, a kad cu ne zna se. Cale mi tesko bolestan pa 95% vremena provedem kuci izigravajuci medicinsku sestru. :(
  • 0

#18 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 18 February 2008 - 10:20 PM

Jbg :( Tebi i njemu sa srećom, a ja ću se već snaći.
  • 0

#19 BojanNS

BojanNS
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 564 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 10 June 2008 - 09:08 PM

Imam jedan cudan problem (mozda je samo meni cudan :mrgreen: ) a to je: kada mi je menjac pozadi na najmanjem ili onom pored njega lancaniku nekako se oseca kao da struze lanac o lancanike ili o nesto drugo, svejedno je da li je napred srednji ili najveci lancanik, kada je na ostalim brzinama radi ok samo na ta dva najmanja se cuje vise. Jel neko mozda zna u cemu je fora?
I jos nesto izgleda mi kao da kavez od zadnjeg menjaca ide malo od tocka mada mozda mi se i cini ili ide bas, bas jako malo.
  • 0

#20 CopyCat

CopyCat
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 323 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 10 June 2008 - 09:23 PM

Meni se to deshavalo strugao mi je lanac o prednji menjach zato shto mi shajbna pogona malo ide ukrivo ili mi se ceo pogon krivi kad vrshi pritisak. Malo podeshavanje prednjeg menjacha reshilo je problem. Moguće da je s tobom isti sluchaj..
  • 0
"Always remember you're unique, just like everyone else."




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika