Jump to content


Fotografije

Treking varijanta


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
16 odgovora na ovu temu

#1 jakota

jakota
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 589 posts
  • LocationNovi Sad - Kikinda

Postavljeno 30 December 2016 - 08:02 AM

Pozdrav drustvo. 

 

U planu mi je da preko zime sastavim bajs koji ce biti najvise gradski, tj neka treking varijanta. 

Alu ram, kruta vila sa diskovima, tockovi 26" mada moze i 28" da se stavi. Najvise me brine mehanika posto sam hteo da stavim 1x10. 

E sad nisam bas toliko iskusan. Do sad sam koristio sram varijanu 3x9 i bio zadovoljan sa njom, pa ne znam da li uopste da se upustam u ovu avanturu? 

Nemam mehaniku nego cu kupovati uglavnom polovne delove na berzi. Znam da se teze nalazi 1x10 pa zato pitam koje su vase preporuke.

Sto se tice cene, mislio sam do 150 eur da dam na celu mehaniku

 

svaki predlog je dobro dosao


  • 0

#2 carobnica

carobnica
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 566 posts

Postavljeno 30 December 2016 - 08:39 AM

Najveci lancanik na kaseti koliko bi zuba imao?


  • 0

#3 jakota

jakota
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 589 posts
  • LocationNovi Sad - Kikinda

Postavljeno 30 December 2016 - 08:44 AM

Ne znam. Jos nisam razmisljao o tome. Zato pitam za savete, predloge

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk
  • 0

#4 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 30 December 2016 - 08:46 AM

Pisao sam više puta na forumu o tome, moje mišljenje:

 

1x sistemi su više pomodarstvo, nego praktičnost. Pogotovo ako se ne vozi kroz debelo blato (kada imaju smisla).

2x, a pogotovo 3x sistemi pružaju puno širi raspon brzina, bez žrtvovanja gustine stepena prenosa. Pa neka najmanji lančanik zatreba jednom godišnje, onda kad zatreba, muka je bez njega.

Za gradski bajs bih birao 3x8, zbog jeftinijih delova i nešto veće robusnosti.

 

Sa disk kočnicama, na ram za velike točkove, mogu se staviti manji. Obrnuto, na ram za 26" da se stave veći - kao četiri slona u fiću: veoma teško.


  • 1

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#5 carobnica

carobnica
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 566 posts

Postavljeno 30 December 2016 - 09:25 AM

 

1x sistemi su više pomodarstvo, nego praktičnost. 

 

Ja vozim to "pomodarstvo", i veoma sam zadovoljan. Drugim recima ostale kombinacije, 2x, 3x mi nisu potrebne.


  • 2

#6 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 30 December 2016 - 10:14 AM

ja vozim 1x1 i prezadovoljan sam.
da sklapam bajs s brzinama, pre bih stavio 3 napred i 6 nazad, nego 1x koliko god.
naravno, svako bira sebi i za sebe. pisano je dosta na forumu o prednostima i manama svih sistema, pa nek svako vidi za sebe sta mu je bolje.
  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#7 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 30 December 2016 - 12:06 PM

I ja se odavno mislim da iskopam neki jeftin treking ram (samo toga uopšte nema), da ispletem jeftine čvrste točkove i sa mtb-a prebacim solidnu 3x9 mehaniku. Kaseta će biti 14-25. Treking pogon 48-38-28. Matore XT 760-761 kočnice i menjači. I Deore šifteri-ručice. Gume 28-32. I da mu kupim neki dobar paktreger po meri. I eto pristojan bajs i za grad i za zimu i za neke turice.

Jednom sam video treking alu ram s vilom za samo 3 hiljade ali mi promače. A uglavnom idu bez vile koja nije ni jeftina niti je lako naći.


  • 0

#8 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 30 December 2016 - 03:22 PM

I ja se odavno mislim da iskopam neki jeftin treking ram (samo toga uopšte nema), da ispletem jeftine čvrste točkove i sa mtb-a prebacim solidnu 3x9 mehaniku. Kaseta će biti 14-25. Treking pogon 48-38-28. Matore XT 760-761 kočnice i menjači. I Deore šifteri-ručice. Gume 28-32. I da mu kupim neki dobar paktreger po meri. I eto pristojan bajs i za grad i za zimu i za neke turice.

Jednom sam video treking alu ram s vilom za samo 3 hiljade ali mi promače. A uglavnom idu bez vile koja nije ni jeftina niti je lako naći.

 

Koje dimenzije rama ti trebaju?


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#9 sajlonac

sajlonac
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 678 posts
  • LocationNiš

Postavljeno 30 December 2016 - 05:54 PM

@jakota
Stvarno vala više... Ko god da poželi nešto mimo 3x6,7,8 odmah je razapet -_-
Kao prvo 1x sistem je, po meni, mnogo dobra stvar, naravno u zavisnosti od tipa vožnje koja se praktikuje. Za čisto grad ja sa svojim nisam imao problema. Iako mi bicikla uopšte ne služi kao provozno sredstvo za grad neminovno je da njom špratam i po gradu.
Konkretno, fali mi jači prenos jedino kada jurim iza autobusa/kamiona ili na nekoj blazoj nizbrdici kada još ima smisla motati pedale...
Slabiji prenos od 32/42 mi ne treba a pentram se po brdima u 80% vožnji.
Sviđa mi se moderan izgled bez prednjeg menjača, šiftera, lančanika, sajli... Praktično mi je za šiftanje, za čišćenje od blata, malo lakša ukupna masa bicikla itd itd...
E sad, sram 1x11 je realno skup ko đavo, ali šimano nova serija jedanaestofaza ili desetofaz prepravljen na 1x su jeftinije a vrlo slično funkcionalne varijante. Na tvom mestu ne bih napuštao tu ideju već postavi konkretno pitanje i to je to. Nadam se da su protivnici 1x sistema i da se neće dalje mešati.
  • 2

#10 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 30 December 2016 - 06:48 PM

Upravo si sam i u svom postu naveo prednosti i nedostatke oba sistema.   :)

 

Samo da kolega to izvaga pa vidi šta je za njega bolje.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#11 sajlonac

sajlonac
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 678 posts
  • LocationNiš

Postavljeno 30 December 2016 - 07:03 PM

Jesam, nisam mu odmah rekao "nemoj nikako 1x, to je pomodarstvo", nisi mu dao ni da razmisli
  • 1

#12 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 30 December 2016 - 07:08 PM

Jesam, nisam mu odmah rekao "nemoj nikako 1x, to je pomodarstvo", nisi mu dao ni da razmisli

 
Jasno sam stavio do znanja da je to moje (lično) mišljenje. Napisao šta bih ja uradio - tako i rekao.
 
Mada, kad smo već kod toga  :)

 

Sviđa mi se moderan izgled bez prednjeg menjača, šiftera, lančanika, sajli...

 

 

 

Generalno, 1x naspram 3x sistema:

 

+ Nema prednjeg menjača (zgodno za vožnju po blatu, ne skuplja se).

+ Manja masa - jedan menjač, ručica menjača, bužir i sajla manje. Kao i lančanik-dva manje

+ Za off-road trke veoma zgodna stvar - manja šansa za spadanje lanca, jednostavnije menjanje brzina.

+ Moderan (pomodarski :)  ) sistem.

 

+/- Nema ekstremno velikih skokova u stepenu prenosa (kad se menja na prednjem menjaču, na 10ak zuba manji / veći lančanik). Ovo je nekad prednost, nekad mana.

 

- Žrtvuje se ukupni raspon stepena prenosa, ili gustina raspoloživih stepena prenosa. Često i jedno i drugo. Ovo je najveća mana ovakvih sistema.

- Uslovno vezano s prethodnim: potrebno je više zupčanika pozadi (što je skuplje i manje robusno) za iole pristojan izbor stepena prenosa, osim ako se vozi samo, uvek i isključivo po ravnom asfaltu, pa je dovoljno 4-5 stepeni prenosa

- Lanac je više ukošen u najvišem i najnižem stepenu prenosa, što dovodi do većih mehaničkih gubitaka i bržeg habanja pogonskog sklopa.

- U praksi izađe skuplje u odnosu na 3x sistem koji je sličnog (nešto većeg) opsega stepena prenosa i slične (nešto veće) gustine stepena prenosa. Ako se uzimaju sistemi sličnog cenovnog ranga - tipa poređenje 1x10 i 3x10, onda su razlike u ceni čak i u korist 1x sistema, ali gustina i raspon stepena prenosa se ne mogu porediti - 3x duva konkurenciju tada.

 

Broj pluseva i minuseva je potpuno nebitan. Samo je bitno kakvi su čoveku prioriteti i šta želi.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#13 jakota

jakota
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 589 posts
  • LocationNovi Sad - Kikinda

Postavljeno 30 December 2016 - 07:29 PM

Znam koje su prednosti i mane varijanti.

Samo ne znam oko prenosa tj. da li zadnji menjac koji je namenjen za 3x10 i 2x10 moze da radi kao 1x10? Ili ce mozda biti problema oko uvijanja lanca i spadanja lanca sa lancanika. Nisam bas upucen u tu varijanu. Vidim ima nekih granicnika koji se montiraju

Napred bi stavio 32 ili 36 lancanik, a nazad kasetu 11/34 ili 11/36

 

mene zanima da li to pije vodu? 


  • 0

#14 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 30 December 2016 - 07:38 PM

Znam koje su prednosti i mane varijanti.
Samo ne znam oko prenosa tj. da li zadnji menjac koji je namenjen za 3x10 i 2x10 moze da radi kao 1x10? Ili ce mozda biti problema oko uvijanja lanca i spadanja lanca sa lancanika. Nisam bas upucen u tu varijanu. Vidim ima nekih granicnika koji se montiraju
Napred bi stavio 32 ili 36 lancanik, a nazad kasetu 11/34 ili 11/36

mene zanima da li to pije vodu?


1x10 će imati manje promene u dužini lanca, tj. menjač neće morati toliko "viška" lanca da zateže, kao kod 3x10 sistema. Jer nema razlike od 20 i više zuba između najvećeg i najmanjeg prednjeg lančanika, samo raspon u broju zuba na kaseti. Tako da menjač koji se izbori sa 3x10 može bez problema da se izbori sa 1x10.

Pored ovoga, na 1x sistemima se može staviti i vođica za lanac, ako se ispostavi da puno spada.
 

Da li drži vodu? Vidi koji stepeni prenosa ti trebaju, a vidi po ovom kalkulatoru koje ćeš imati na raspolaganju:

 

http://gear-calculator.com/

 

Sa lančanikom od 32 zuba ćeš imati prilično nisku maksimalnu brzinu, verovatno često voziti na najmanjem zupčaniku (i brzo ga potrošiti), a sa 36 zuba je situacija nešto malo bolja (mada je to i dalje dosta spor prenos). Ako se stavi pozadi baš velika kaseta, tipa 11-36, za uspone na asfaltu će biti sasvim OK. 42 zuba napred je već bolje, ali može da zafali na strmim i dugim usponima. Barem sa 11-36 kasetom.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#15 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 30 December 2016 - 08:27 PM

Koje dimenzije rama ti trebaju?

 

Ne znam ni ja... za visinu 179 cm. Nije mi preka potreba pa se nisam ozbiljno ni interesovao ni redovno pratio oglase. Samo ubacio treking ramove u bookmarks pa povremeno bacim pogled.


  • 0

#16 carobnica

carobnica
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 566 posts

Postavljeno 30 December 2016 - 10:24 PM

 

Napred bi stavio 32 ili 36 lancanik, a nazad kasetu 11/34 ili 11/36

 

 

Za ovu kombinaciju desetofaz ti uopste nije potreban. Devetofaz kaseta, 11/34 ili 12/36 ti je sasvim dovoljna.


  • 0

#17 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 02 January 2017 - 03:47 PM

Ne znam ni ja... za visinu 179 cm. Nije mi preka potreba pa se nisam ozbiljno ni interesovao ni redovno pratio oglase. Samo ubacio treking ramove u bookmarks pa povremeno bacim pogled.

Treba ti ram veličine 20 inča (51cm).  Može i 1 inč manje ali od 20 će ti biti idealan. Ja ćeram onaj moj već 5 godina.. ktm treking 51cm, a visok sam 180 cm.


  • 1
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika