Srbiji pregršt medalja na drumskom Balkanskom prvenstvu u Nišu

Minulog vikenda u Nišu održano je Balkansko prvenstvo na drumu.
Utorak, 14. oktobar 2014

Minulog vikenda u Nišu održano je Balkansko prvenstvo na drumu. Srbija je imala razloga da se raduje pošto su domaći predstavnici izborili medalje kako u vožnji na hronometar tako i u trkama. Šampionat je okupio oko 140 biciklista iz Bosne i Hercegovine, Grčke, Bugarske, Rumunije, Turske, Makedonije, Crne Gore i naše zemlje.

Junior Dušan Rajović osvojio je zlato u borbi protiv štoperice na 16.5 kilometara. Vreme Kraljevčanina iznosilo je 21:32 minuta, što je 37 sekundi bilo bolje od Bugarina Nikolaja Genova, odnosno 39 spram Onura Balkana iz Turske.

Srbija je dobila šampiona na hronometru i u konkurenciji kadeta. Stojnić Veljko (15,21 minuta) radovao se ispred Bugara Georgija Ginina (15,31) i Niagola Niagolova (15,39), pošto je najbrže prešao trasu dužine 11 kilometara.

Najbolji srpski senior u takmičenju na hronometar ostao je nadomak postolja. Goran Antonijević zauzeo je četvrto mesto (29,46). Za medalju Čačanin je morao 21 sekundu brže da izveze 22 kilometra. Šampion Balkana u najtežoj biciklističkoj disciplini je Turčin Ferixan Samli (28,52), dok su podijum upotpunili njegov zemljak Bekerbaki Akirsan (29,05) i Bugarin Stefan Hristov (29,25).

Posle seniorske drumske trke (123 km), međutim, Srbija je imala razloga za duplo slavlje. Marko Stanković, inače i sveži pobednik 71. Trke oko Albanije, došao je solo do cilja, oko dva minuta ispred Stefana Stefanovića. Bronze je za Čačaninom nekoliko sekundi kasnije uspeo da se domogne Grk Joanidis Nikolaos u sprintu petnaestočlane grupe. Stefanović je najbolji vozač mlađi od 23 godine.

Prvak Balkana postao je i junior Dušan Kalaba. Naš reprezentativac je 84 kilometara takođe zaključio sam. Rumun Emil Dima savladao je u sprintu Zisisa Souliosa iz Grčke za srebro. Bronzu je kod kadeta osvojio Dimitrije Žarković - Đolai. Bolji u sprintu posle 60 kilometara nadmetanja od srpskog bicikliste bili su šampion Dimitrios Hristakos iz Grčke i Turčin Onur Turgut.

Drumska trka bila je ujedno i osma runda Planet bajk Kupa Srbije. Lokalni klub Železničar MBN uz pomoć Biciklističkog saveza Srbije organizovao je 39. Veliku nagradu Niša, odnosno deseti „Memorijal Tome Blagojevića”. Iza Stankovića (Radnički) i Stefanovića (Borac) bio je Gabor Kasa (Spartak). Pored Kalabe (Partizan), Rajović i Ernad Beganović (CCN Metalac) popunili su juniorsko postolje domaćeg takmičenja. Najbolja juniorka je bila Jelena Erić (CCN Metalac).

Ostali rezultati Kupa Srbije: - kadeti: 1. Dimitrije Žarković - Đolai (Spartak), 2. Aleksandar Petrović (Borac), 3. Veljko Stojnić (S - Tim)...kadetkinje: 1. Ivana Vilim (S - Tim), 2. Milica Janković (S - Tim), 3. Jana Jolović (Ciklemanija, Kragujevac)...mlađi kadeti: 1. Aleksa Kozoderović (S - Tim), 2. Lazar Gojgić (Era), 3. David Kostić (Borac)... mlađe kadetkinje: 1. Mirjana Odanović (S - Tim), 2. Tamara Petković (Jednota), 3. Emilija Đačanin (Jednota)...poletarci: 1. Teodor Bajević Stanković (Avalski Soko), 2. Nermin Ćatović (Trnava)...poletarke: 1. Jelena Hovan (Jednota), 2. Nikolina Josić (S - Tim), 3. Nikolina Simin (S - Tim)..